Протеински Бар SPIRULINA DREAM (50 g.)

95,00 ден
Со данок

Состав : 

  • Урми 
  • Индиски ореви 20%
  • Бадеми 20%
  • Сончогледово семе
  • Ленено семе
  • Афионово семе
  • Агаве нектар
  • Акација
  • Спирулина 3%
  • Лимоново масло 
Количина

Минималната количина на нарачка за производот е 6.

 

Политика за безбедност

 

Политика за испорака

 

Политика за враќање

    100% natural & fresh
    add sugar free
    preservative free
    gluten free
    soy free


Процесот на изработка е внимателно создаден со цел состојките да ги задржат своите биолошки вредности, витамини, минерали, ензими и други хранливи состојки, а особено здравите растителни масти.

Спирулина е алга од океанските длабочини со најбогат извор на хранливи состојки од која билохрана на светот и како таква во комбинација со индиските ореви , урмите , бадемте , сончогледот и протеинот од грашок представува моќен оброк во било кое време од денот.

Идеално за сите оние кој сакаат да останат во добра здравстевена , умствена и физичка кондиција а истовремено да внесат и квалитетни протеини од спирулината и изолатот од грашок.

Овој производ се подготвува исклучиво свеж, и како таков се испорачува до корисниците.

Се препорачува како оброк или меѓу оброк во секој дел од денот за сите индивидуи, активни рекреативци и професионалци, како и за оние со висок психички напор.

Како и другите наши производи,  SPIRULINA DREAM  е создаден од природна, реална храна со строго контролирани и избрани состојки без конзерванси, додадени шеќери, глукозни сирупи, како и други вештачки вкусови, засладувачи и бои.

Употреба

Се користи во секојдневната исхрана како мобилна храна која може да се конзумира во секое време и на секое место, особено при долгите патувања како вистинска природна храна.

ЧУВАЊЕ И РОК НА УПОТРЕБА: Бидејќи производот е создаден без конзерванси и вештачки засладувачи, специјалното пакување овозможува свежина на оброкот до 90 дена на собна температура и до 8 месеци ако производот е складиран во ладилник.

Нутриционистички факти

Вода 3,59g 0%
Енергија 208kcal 0%
Протеини 7g 19,583%
Масти 12g 19,965%
Јаглехидрати 19g 6,592%
Влакна 4g 13,936%
Шеќери 11g 0%

Минерали

Калциум 48,16mg 4,816%
Железо 1,96mg 10,863%
Магнезиум 88,05mg 22,013%
Фосфор 155,61mg 15,561%
Калиум 296,71mg 8,477%
Натриум 14,mg 0,593%
Цинк 1,38mg 9,185%
Бакар 0,43mg 21,300%

Витамини

Витамин C, вкупно аскорбинска киселина 0,31mg 0,518%
Тиамин (B2) 0,20mg 13,400%
Рибофлавин (B2) 0,24mg 14,128%
Ниацин (B3) 1,30mg 6,500%
B-6 0,24mg 12,010%
Фолна киселина, DFE 21,62µg 5,404%
B-12 0,00µg 0%
Витамин A, RAE 1,05µg 0,117%
Витамин A, IU 30,93IU 0,619%
Витамин E (alpha-tocopherol) 4,00mg 19,984%
Витамин D (D2 + D3) 0,00µg 0%
Витамин D 0,00IU 0%
Витамин K (phylloquinone) 0,67µg 0,831%
Витамин B-5 0,00mg 0%

Масти

Вкупно заситени масни киселини 1,25g 6,262%
Вкупно мононезаситени масни киселини 6,07g 0%
Вкупно полинезаситени масни киселини 3,37g 0%
Холестерол 0,00mg 0%
Вкупно масни киселини 0,00g 0%

Состојки

Урми, Индиски ореви, Бадеми, Сончогледово семе, Ленено семе, Афионово семе, Агаве нектар, Акација, Спирулина 3%, Лимоново масло 
Нутри факти
За 50,50g порција
Количина на порција
Калории
208
Калории од масти
‭116,73
% Дневна вредност*
Вкупно масти
12g
19,96%
Заситени масти
1,5g
6,26%
Транс масти
0.0g
Холестерол
0mg
0%
Натриум
14mg
0,59%
Калиум
296,71mg
8,47%
Вкупно јаглехид.
19g
6,59%
Диетални влакна
4g
13,93%
Шеќери
11g
Протеини
7g
19,58%
Vitamin A 0,11% Калциум 4,81%
Vitamin B6 12,01% Железо 10,86%
Vitamin C 0,51% Магнезиум 22,01%
Vitamin E 19,98% Цинк 9,18%
Ниацин 6,5% Фосфор 15,56%
**Вредностите се базирани на внес од 2000 калории дневно

Нутриционистичките детали се приближни и треба да се користат само како водич.