SUNFLOWER CINNAMON

87 ден.

Во кошничка

12 x 87 ден. Во кошничка

* минимална количина која можете да ја нарачате се 12 парчиња, односно 1 кутија

Животот е навистина комлициран , затоа BeHEalthy подготви ВЕГАН оброк со само 6 природни состојки меѓу кои и доминатниот путер од сончоглед, со 15 гр протеин изолат од органски грашок.

Нутри факти

За 1 бар
(50,60 g)

Калории 242,15
*Вредностите се базирани на диета од 2000 калории дневно

Количина/порција
%ДВ
Количина/порција
%ДВ

Масти 13,03 g 20,05 %

Заситени масти 1,09 g 5,46 %

Незаситени масти 0 g

Холестерол 0 mg 0 %

Натриум 21,05 mg 0,87 %

Калиум 178,97 mg 5,11 %

Јаглехидрати 16,7 g 5,56 %

Влакна 2,68 g 10,74 %

Шеќер 10,01 g

Протеини 15,61 g 31,23 %Витамин A 0,26%
Витамин C 0,77%
Калциум 5,79%
Железо 8,44%
Магнезиум 23,39%
Ниацин 10,91%
Витамин E 44,96%
Цинк 8,94%
Фосфор 19,54%
B-6 16,9%

Состав

СОНЧОГЛЕД 55%, МЕД, ПРОТЕИН ИЗОЛАТ ОД ГРАШОК, ЦИМЕТ 2 %, ХИМАЛАЈСКА СОЛ, ВАНИЛА ЕКСТРАКТ, СОНЧОГЛЕДОВ ЛЕЦИТИН , АНТИОКСИДАНТ : ПРИРОДЕН ТОКОФЕРОЛ ( Е вит. )

Употреба

Се користи во секојдневната исхрана како мобилна храна која може да се конзумира во секое време и на секое место, особено при долгите патувања како вистинска природна храна.

ЧУВАЊЕ И РОК НА УПОТРЕБА: Бидејќи производот  е создаден без конзерванси и вештачки засладувачи, специјалното пакување  овозможува свежина на оброкот до 20 дена на собна температура и  до 90 дена  ако производот  е  складиран  во ладилник.

SUNBUTTER CINNAMON

Природниот путер од сончоглед се смета за најдобар помеѓу растителните путери по своите здравствени својства, содржи голема количина на магнезиум, витамин - Е (50мг/100мг), притоа претставува неприкосниовен извор на минерали и витамин Б-комплекс.

Исто така ги содржи сите есенцијални аминокиселини, вклучувајќи ја Линолеинската киселина која е значајна за намалување на холестеролот во крвта.

Кога путерот од сончоглед го споивме со органски протеин изолат од грашок, кокосов нектар и цимет добивме исклучително хранлив и здрав оброк за да ги задоволи и најпребирливите нутриционистички барања.

Овој производ се подготвува исклучиво свеж, и како таков се испорачува до корисниците.

Се препорачува како оброк или меѓу оброк во секој дел од денот за сите лица, активни рекреативци и професионалци, како и за оние со голем психички напор.

Како и другите наши производи,  SUNBUTTER CINNAMON  е создаден од вистинска природна храна со строго контролирани и избрани состојки без конзерванси, додадени шеќери, глукозни сирупи, како и други вештачки вкусови, засладувачи и бои.

Нутриционистички факти

Вода g 0%
Енергија 242,16kcal 0%
Протеини 15,62g 31,236%
Масти 13,04g 20,056%
Јаглехидрати 16,71g 5,569%
Влакна 2,69g 10,749%
Шеќери 10,02g 0%

Минерали

Калциум 57,97mg 5,798%
Железо 1,52mg 8,445%
Магнезиум 93,59mg 23,399%
Фосфор 195,41mg 19,540%
Калиум 178,97mg 5,113%
Натриум 21,06mg 0,878%
Цинк 1,34mg 8,949%
Бакар 0,47mg 23,557%

Витамини

Витамин C, вкупно аскорбинска киселина 0,46mg 0,771%
Тиамин (B2) 0,39mg 26,011%
Рибофлавин (B2) 0,10mg 6,137%
Ниацин (B3) 2,18mg 10,911%
B-6 0,34mg 16,900%
Фолна киселина, DFE 59,34µg 14,835%
B-12 0,00µg 0%
Витамин A, RAE 2,36µg 0,262%
Витамин A, IU 13,00IU 0,260%
Витамин E (alpha-tocopherol) 8,99mg 44,960%
Витамин D (D2 + D3) 0,00µg 0%
Витамин D 0,00IU 0%
Витамин K (phylloquinone) 0,00µg 0%
Витамин B-5 0,00mg 0%

Масти

Вкупно заситени масни киселини 1,09g 5,460%
Вкупно мононезаситени масни киселини 4,68g 0%
Вкупно полинезаситени масни киселини 5,72g 0%
Холестерол 0,00mg 0%
Вкупно масни киселини 0,00g 0%

Состојки

Путер од сончоглед, Природен мед, Протеин од грашок - органски 82%, Цимет, Ванила екстракт, Хималајска сол, Антиоксидант : Природен Е вит.- Токоферол, Сончогледов лецитин,