Протеински Бар SUNFLOWER CINNAMON (50 g.)

99,00 ден
Со данок

Состав : 

  • Сончоглед 55%
  • Протеин од грашок 
  • Цимет 2%
  • Ванила екстракт 
  • Хималајска сол
  • Сончогледов лецитин
  • Мед
Количина

Минималната количина на нарачка за производот е 6.

 

Политика за безбедност

 

Политика за испорака

 

Политика за враќање

    100% natural & fresh
    add sugar free
    preservative free
    gluten free
    soy free


Процесот на изработка е внимателно создаден со цел состојките да ги задржат своите биолошки вредности, витамини, минерали, ензими и други хранливи состојки, а особено здравите растителни масти.

Природниот путер од сончоглед се смета за најдобар помеѓу растителните путери по своите здравствени својства, содржи голема количина на магнезиум, витамин - Е (50мг/100мг), притоа претставува неприкосниовен извор на минерали и витамин Б-комплекс.

Исто така ги содржи сите есенцијални аминокиселини, вклучувајќи ја Линолеинската киселина која е значајна за намалување на холестеролот во крвта.

Кога путерот од сончоглед го споивме со органски протеин изолат од грашок, кокосов нектар и цимет добивме исклучително хранлив и здрав оброк за да ги задоволи и најпребирливите нутриционистички барања.

Овој производ се подготвува исклучиво свеж, и како таков се испорачува до корисниците.

Се препорачува како оброк или меѓу оброк во секој дел од денот за сите лица, активни рекреативци и професионалци, како и за оние со голем психички напор.

Како и другите наши производи,  SUNBUTTER CINNAMON  е создаден од вистинска природна храна со строго контролирани и избрани состојки без конзерванси, додадени шеќери, глукозни сирупи, како и други вештачки вкусови, засладувачи и бои.

Употреба

Се користи во секојдневната исхрана како мобилна храна која може да се конзумира во секое време и на секое место, особено при долгите патувања како вистинска природна храна.

ЧУВАЊЕ И РОК НА УПОТРЕБА: Бидејќи производот е создаден без конзерванси и вештачки засладувачи, специјалното пакување овозможува свежина на оброкот до 90 дена на собна температура и до 8 месеци ако производот е складиран во ладилник.

Нутриционистички факти

Вода g 0%
Енергија 241kcal 0%
Протеини 15,5g 31,236%
Масти 13g 20,056%
Јаглехидрати 16,5g 5,569%
Влакна 3g 10,749%
Шеќери 11,5g 0%

Минерали

Калциум 57,97mg 5,798%
Железо 1,52mg 8,445%
Магнезиум 93,59mg 23,399%
Фосфор 195,41mg 19,540%
Калиум 178,97mg 5,113%
Натриум 21,06mg 0,878%
Цинк 1,34mg 8,949%
Бакар 0,47mg 23,557%

Витамини

Витамин C, вкупно аскорбинска киселина 0,46mg 0,771%
Тиамин (B2) 0,39mg 26,011%
Рибофлавин (B2) 0,10mg 6,137%
Ниацин (B3) 2,18mg 10,911%
B-6 0,34mg 16,900%
Фолна киселина, DFE 59,34µg 14,835%
B-12 0,00µg 0%
Витамин A, RAE 2,36µg 0,262%
Витамин A, IU 13,00IU 0,260%
Витамин E (alpha-tocopherol) 8,99mg 44,960%
Витамин D (D2 + D3) 0,00µg 0%
Витамин D 0,00IU 0%
Витамин K (phylloquinone) 0,00µg 0%
Витамин B-5 0,00mg 0%

Масти

Вкупно заситени масни киселини 1g 5,460%
Вкупно мононезаситени масни киселини 4,68g 0%
Вкупно полинезаситени масни киселини 5,72g 0%
Холестерол 0,00mg 0%
Вкупно масни киселини 0,00g 0%

Состојки

Путер од сончоглед, Мед, Протеин од грашок - органски 82%, Цимет, Ванила екстракт, Хималајска сол, Сончогледов лецитин.
Нутри факти
За 50,60g порција
Количина на порција
Калории
241
Калории од масти
‭117,27
% Дневна вредност*
Вкупно масти
13g
20,05%
Заситени масти
1g
5,46%
Транс масти
0.0g
Холестерол
0mg
0%
Натриум
21mg
0,87%
Калиум
178,97mg
5,11%
Вкупно јаглехид.
16,5g
5,56%
Диетални влакна
3g
10,74%
Шеќери
11g
Протеини
15,5g
31,23%
Vitamin A 0,26% Калциум 5,79%
Vitamin B6 16,9% Железо 8,44%
Vitamin C 0,77% Магнезиум 23,39%
Vitamin E 44,96% Цинк 8,94%
Ниацин 10,91% Фосфор 19,54%
**Вредностите се базирани на внес од 2000 калории дневно

Нутриционистичките детали се приближни и треба да се користат само како водич.