Протеински Бар PEANUT BUTTER CHOCOLATE (50 g.)

95,00 ден
Со данок

Состав :

  • Кикирики 40%
  • Протеин сурутка ( млеко ) 
  • Млечен протеин 
  • Мед
  • Пребиотик влакна 
  • Какао 3%
  • Какао маса
  • Сончогледов лецитин
  • Ванила екстракт
Количина

 

Политика за безбедност

 

Политика за испорака

 

Политика за враќање

    100% natural & fresh
    add sugar free
    preservative free
    gluten free
    soy free


Процесот на изработка е внимателно создаден со цел состојките да ги задржат своите биолошки вредности, витамини, минерали, ензими и други хранливи состојки, а особено здравите растителни масти.

Љубителите на чоколадото имаат можност да уживаат во чоколадниот вкус на путерот од кикирики, кој преставува исклучително диетален и природен производ.

Путерот од кикирики содржи: 15 гр протеин, 8 гр шеќер, 4 гр влакна, создаден од внимателно одбрани кои овозможуваат уживање во природниот вкус, ниското ниво на шеќер и високото ниво на природни протеини и влакна.

Овој производ се подготвува исклучиво свеж, и како таков се испорачува до корисниците.

Со овој состав се добива прекрасен природен чоколаден оброк кој совршено може да се вклопи во диетален план.

Уникатниот процес на изработка ја задржува природната форма на состојките што овозможува задржување на биолошката вредост на производот, витамини, минерали, ензими и други хранливи состојки, а особено здравите растителни масла и влакна.

Се препорачува како оброк или дополнување на исхраната во текот на денот кај оние лица кои имаат диетален план што е базиран на висок внес на протеини, растителни масти и влакна, а низок внес на шеќери и јагленохидрати.

Како и другите наши производи,  ПУТЕР ОД КИКИРИКИ СО ЧОКОЛАДО  е создаден од природна храна со строго контролирани и избрани состојки без конзерванси, додадени шеќери, глукозни сирупи, како и други вештачки вкусови, засладувачи и бои.

Употреба

Се користи во секојдневната исхрана како мобилна храна која може да се конзумира во секое време и на секое место, особено при долгите патувања како вистинска природна храна.

ЧУВАЊЕ И РОК НА УПОТРЕБА: Бидејќи производот е создаден без конзерванси и вештачки засладувачи, специјалното пакување овозможува свежина на оброкот до 90 дена на собна температура и до 8 месеци ако производот е складиран во ладилник.

Нутриционистички факти

Вода 1,24g 0%
Енергија 225kcal 0%
Протеини 15g 32,883%
Масти 13g 17,636%
Јаглехидрати 15g 3,682%
Влакна 4g 44,662%
Шеќери 8g 0%

Минерали

Калциум 58,95mg 5,894%
Железо 1,24mg 6,890%
Магнезиум 52,34mg 13,085%
Фосфор 97,07mg 9,706%
Калиум 203,39mg 5,811%
Натриум 35mg 1,880%
Цинк 0,75mg 5,018%
Бакар 0,06mg 3,125%

Витамини

Витамин C, вкупно аскорбинска киселина 0,24mg 0,396%
Тиамин (B2) 0,12mg 8,107%
Рибофлавин (B2) 0,03mg 1,806%
Ниацин (B3) 2,35mg 11,774%
B-6 0,09mg 4,480%
Фолна киселина, DFE 46,15µg 11,537%
B-12 0,01µg 0,150%
Витамин A, RAE 0,00µg 0%
Витамин A, IU 2,92IU 0,058%
Витамин E (alpha-tocopherol) 1,88mg 9,417%
Витамин D (D2 + D3) 0,00µg 0%
Витамин D 0,00IU 0%
Витамин K (phylloquinone) 0,01µg 0,016%
Витамин B-5 0,00mg 0%

Масти

Вкупно заситени масни киселини 2,3g 11,971%
Вкупно мононезаситени масни киселини 5,05g 0%
Вкупно полинезаситени масни киселини 3,00g 0%
Холестерол 0,00mg 0%
Вкупно масни киселини 0,00g 0%

Состојки

Природни пребиотик влакна, Кикирики 40%, Протеин сурутка ( млеко ), Млечен протеин, Мед, Какао 3%, Какао маса, Сончогледов лецитин, Ванила екстракт.
Нутри факти
За 50,12g порција
Количина на порција
Калории
225
Калории од масти
‭103,14
% Дневна вредност*
Вкупно масти
13g
17,63%
Заситени масти
3,5g
11,97%
Транс масти
0.0g
Холестерол
0mg
0%
Натриум
35mg
1,88%
Калиум
203,39mg
5,81%
Вкупно јаглехид.
15g
3,68%
Диетални влакна
4g
44,66%
Шеќери
8g
Протеини
15g
32,88%
Vitamin A 0% Калциум 5,89%
Vitamin B6 4,48% Железо 6,89%
Vitamin C 0,39% Магнезиум 13,08%
Vitamin E 9,41% Цинк 5,01%
Ниацин 11,77% Фосфор 9,7%
**Вредностите се базирани на внес од 2000 калории дневно

Нутриционистичките детали се приближни и треба да се користат само како водич.